Wydarzenia

Drukuj


W celu tworzenia nowego modelu stosunków między Polakami i Ukraińcami, przy budowie Ekumenicznego Domu Pomocy Społecznej, została powołana Kapituła Pojednania Polsko - Ukraińskiego, której celem jest wzajemne zbliżenie, tolerancja i współpraca polsko - ukraińska.

Kapituła pragnie zauważać i promować, działania różnych osób, organizacji czy instytucji, których postawy i zachowania mogą stanowić przykład godny naśladowania, włączając się w ten sposób w proces zbliżenia i porozumienia między tymi narodami. W jej skład weszli wybitni przedstawiciele Kościołów, świata kultury, nauki i polityki dzięki czemu znalazła ona poparcie w kręgach ludzi światłych, o otwartych sercach, rozumiejących potrzebę tworzenia wspólnoty ducha pomiędzy Polską a Ukrainą.

Proces tworzenia Kapituły rozpoczął się w 1999 roku. Pierwsze spotkanie odbyło się 18 marca 2000 r. w Arłamowie k/Przemyśla. Tam został przyjęty ramowy program działania, zasady wyłaniania kandydatów do Nagrody Pojednania i regulamin jej przyznawania.

 

Nagrodą Pojednania jest statuetka, przedstawiająca dwa kwiaty - mak i bławat. Symbolizują one narody Polskę i Ukrainę, które żyją obok siebie, połączone wspólną historią.

Pragniemy, aby nasze działania przyczyniały się do poszukiwania wartości jednoczących nasze Narody, do budowania wspólnej przyszłości, do twórczego zaangażowania w odbudowanie więzi, odszukiwanie wspólnego dorobku duchowego oraz pogłębienia zaufania i współpracy między naszymi narodami. Pojednanie, staje się wtedy miejscem spotkania i odnajdywania w sobie tego co najlepsze.

 

 

Joomla 2.5 Templates designed by Website Hosting